poniedziałek, 21 listopada 2011

:)


Na oko.
Bez przepisów, już od dawna.
Z mąki z małego młyna.

Taki mój mały, osobisty protest przeciwko bylejakości tego, co nas otacza...

18 komentarzy:

 1. aż czuje jego zapach i słyszę chrupiącą skórkę:))..mniaaam:)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Na oko to ten chlebuś wygląda o niebo lepiej niż to "coś" ze sklepu. A zapach i smak to ....tylko mogę pomarzyć o takim. Chyba ,że koleżanka będzie tak miła i poda przepis na ten wspaniały chleb. Ja jakbym zaczeła robić na oko to jedynie cegła lub zakalec na palec mi z tego wyjdzie;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda jak wygląda, ale jak smakuje!!!!! Osobiście zauważam u siebie oznaki uzależnienia od Norstjernowego chleba:) Jak tak dalej pójdzie zapiszę się na indywidualne warsztaty! Co ty na to?????

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny prawdziwy chleb. Zazdroszczę umiejętności pieczenia. Smacznego :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziewczyny, chleb to kolejna rzecz, która wydaje się trudna, a wcale taka nie jest! To jest łatwiejsze, niż pieczenie ciasta jakiegokoliwek, serio.
  Na pasku bocznym mam zakładkę "Atawizm" - tam są prawdziwe specjalistki od pieczenia chleba - warto poczytać te blogi i spróbować upiec swój własny chleb.
  Na początek jakiś łatwy, na drożdżach, albo na zakwasie z dodatkiem drożdży, potem szukać ulubionego smaku. Pierwsze chleby trzeba piec wg sprawdzonych przepisów, a potem to już różnie bywa ;-)
  Z zakwasowych na początek dobry jest ten: http://piekarniatatter.blogspot.com/2008/03/tatterowiec.html (tylko ja go wkładałam do gorącego piekarnika od razu),
  a "mój", taki na stałe, powstał z nieortodoksyjnego podejścia do tego przepisu http://piekarniatatter.blogspot.com/2009/06/6040-nilsa.html
  Zakwas na pewno ktoś w okolicy ma i chętnie się podzieli - pieczenie chleba staje się coraz powszechniejsze. A ja mogę chętnym wysłać suszony :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie nie dalej jak wczoraj wspominałam Twój pyszny ciemny chleb i zamarzyło mi się taki zrobić:)I pewnie będę Cię nagabywać, cobyś podzieliła się i przepisem i sposobem pieczenia (bo w piecu chlebowym, to wiesz-teściowa, ja tylko w piekarniku;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Cudownie wygląda =]
  Och ja również szukam swojego smaku... choć na razie to nie mam szczęścia :/ Zawsze coś mi nie pasuje w przepisie, a mam wrażliwy żołądek ;/
  Jednak dążę do tego, aby samemu sobie piec =] Na pewno znajdę =]

  OdpowiedzUsuń
 8. Nordsjena - a ten Twój suszony to da się jakoś "ożywić"? bo mi wyhodowanie własnego jakoś nie wyszło, kupiłam przemysłowy suszony, ale to jakoś mi nie podchodzi; bo ja bym chętna była :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję za linki. Wiedziałabyś jak zakwas chlebowy nazywa się w jęz angielskim?

  OdpowiedzUsuń
 10. i ta czarnuszka, aż się czuje jej zapach. Pychota!!!!

  OdpowiedzUsuń
 11. @Asia: sour.
  @konstancja8: zakwas suszony trzeba rozdrobnić, rozmieszać z wodą i "rozpędzić" podobnie jak przy hodowaniu od zera - dokarmiając dwa razy dziennie świeżą mąką. Mogę spróbować pokusić się o wysłanie świeżego, gęstego zakwasu w woreczku foliowym - wysłany rano priorytetem powinien dojść na drugi dzień, teraz jest zimno, to zakwas na grubej mące razowej może nie rozsadzi koperty ;-)
  @Arte i Ori: to co, warsztaty chlebowe w weekend?

  OdpowiedzUsuń
 12. Tak po prostu sour ;) Popytam w sklepie. Dziekuje :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Asia, ja bym była sceptyczna jeśli chodzi o kupowanie w sklepie. Są na świecie różne takie "gotowe zakwasy", "suche zakwasy piekarskie" i inne wynalazki, ale ile to tak naprawdę jest warte, to nigdy nie wiadomo.
  No chyba, że to taka prawdziwa piekarnia "z dziada pradziada" i ma swój, stary zakwas, odświeżany od pokoleń, to wtedy super. A jak nie, to najlepiej spróbować wyhodować własny, instrukcja ( i całe mnóstwo cennych informacji w komentarzach) jest tutaj: http://piekarniapogodzinach.blogspot.com/2010/01/zakwas-na-mace-zytniej-razowej-100.html
  A na tym blogu można znaleźć chyba wszystko, co jest potrzebne początkującemu domowemu piekarzowi.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dziękuję. W Anglii świeżych drożdzy nie ma w sprzedaży, tylko suche. Świeże kupuję w polskim sklepie i zamrażam. Zapytam z ciekawości o zakwas i napewno spróbuję sama go wyhodować.

  OdpowiedzUsuń
 15. booooski! swój pierwszy zakwas jak dostałam, to wracałam z nim z Warszawy do Łodzi i głupia zapomniałam, w której torbie go miałam. niestety okazało się, że była to ta, która leżała obok grzejnika, który dawał takiego czadu, że jak wróciłam do domu i otworzyłam słoik, to później zbierałam po kuchni resztki zakwasu. :D:D:D:D:D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...